Implanty cyrkonowe jednoczęściowe stanowią bezpieczną alternatywę dla implantów tytanowych, niestety mają wady systemów jednoczęściowych i wąskie wskazanie– możliwe są w dobrych warunkach klinicznych, gdy jest duża ilość kości i pozycja implantu jest dokładnie w osi przyszłej korony. Ponadto, implant jest wszczepiony na odpowiednią wysokość w stosunku do grubości dziąsła. Umożliwiają stosowanie jedynie koron cementowanych (trudności w przypadku potrzeby zdjęcia, ryzyko pozostawienia cementu w kieszonce i przyszłego zapalenia dziąsła). Nie są możliwe inne rozwiązania protetyczne jak np. mocowanie protez ruchomych.

Implanty cyrkonowe mają pewne zalety– nieco mniejsze przyleganie płytki nazębnej i nieco mniejsza odpowiedź zapalna na płytkę nazębną. Niestety, ryzyko zapaleń okołowszczepowych jest podobne jak w przypadku implantów tytanowych (zależą od czynników ogólnych– jak geny, palenie tytoniu, zła higiena jamy ustnej, choroby ogólne (cukrzyca, sercowo-naczyniowe, immunosupresja)), choć dochodzi do nieco mniejszej utraty kości. W przypadku zdrowego dziąsła– nie ma różnic między implantami tytanowymi i cyrkonowymi pod względem biologicznym.

Implanty cyrkonowe dwuczęściowe stanowią obecnie niszowe rozwiązanie eksperymentalne, ze względu na dużą liczbę powikłań– 20-40% utraty w ciągu 6 lat. Cyrkon nie sprawdza się tak dobrze pod względem mechanicznym jak tytan- implanty tytanowe dwuczęściowe są znacznie bardziej trwałe i lepiej zbadane.